PIANO

Basil Poole Rose Bowl – Presented By Mr B. E. Poole

Beryl Chempin Trophy – Presented By Beryl Chempin

Beryl Chempin Trophy ( 18 Years And Under) – Presented By Beryl Chempin

Charles Badham Memorial Trophy

Gervase Cup – Presented By The Late Miss M.Ball

Gwenyth Poole Cup – Presented By The Late Mrs B E Poole

Harold Craxton Memorial Trophy – Presented By A Former Pupil

Hazel Nicholson Memorial Trophy

Jazz Piano Shield – Presented By The Late Mr M Thirlby To The Most Promising Competitor In The Jazz Piano Classes

John Chadwick Trophy – Presented By Mr J Chadwick

Junior Piano Cup

Levine Trophy – Presented By Mr & Mrs Levine

Mantle Childe Trophy – Presented By A Former Pupil

The Mayoress Cup – Presented By Mrs Knowles –Mayoress Of Dudley 2004-2005

Norman Darlington Memorial Trophies – Presented By The Friends And Family Of The Late Norman Darlington

Olwynne Hutt Junior Trophy – Presented By The Late Olwynne Hutt

Olwynne Hutt Senior Trophy – Presented By The Late Olwynne Hutt

Pamela Florence Trophy – Presented By A Loceal Music Teacher

Summer Garden Trophy – Presented By Friends Of The Festival Who Supported A Garden Open Day At 30, Holbeache Road, Wallheath, On July 10Th1994

Wolverhampton & Dudley Breweries Salver

Young Pianist’s Trophy

ELECTRONIC KEYBOARD

The Michelle Townsend Electronic Music Award – Presented By Michelle Townsend

Roland Electronic Keyboard Trophy

Roy Jevons Achievement Award

Stourbridge Music Centre Trophy

Technics Musical Achievement Award

Wolverhampton Organ & Piano Centre Trophy

WOODWIND AND RECORDER

Ashover Cup – Presented By The Late Stella Cook

Helen Bailey Cup – Presented By Helen Bailey

John Francis Trophy – Presented By Joyce Mildren

Joyce Mildren Cup

Junior Recorder Cup – Presented By Mrs .Cowley

Junior Woodwind Trophy

Recorder Consort Cup – Presented By Mrs. A H. Crump

Set Of Three Bowls – Presented By The Late Mrs. D. C. Temple

Summersong Trophy – Presented By Helen Bailey

Woodwind Recital Trophy – Presented By The ‘Friends Of The Festival’

Woodwind Trophy – Presented By Joyce Mildren

STRINGS

Audrey Price Trophy – Presented By Miss Olive Dean

English Philharmonic Rose Bowl

Evelyn Cliff Cup

Guitar Recital Trophy – Presented By The ‘Friends Of The Festival’

H.D. Poole Cup – Presented By The Late Mr. H D Poole

Marjorie Dean Trophy – Presented By Miss Olive Dean

Olive Dean Trophy – Presented By Miss Olive Dean

String Recital Trophy – Presented By The ‘Friends Of The Festival’

The Lakeland Strings Ov Song Trophy – Presented By Mr And Mrs P Jevon

Vancouver Cup – Presented By Mrs  R A Dunford And Family

William Hand Cup – Presented By The Late Mr. W. Hand

BRASS AND ENSEMBLE CLASSES

Amblecote Trophy – Presented By Mrs M  Leedham

Brass Band Trophy – Presented By The ‘Friends Of The Festival’

Brass Ensemble Trophy

Brass Recital Trophy – Presented By The ‘Friends Of The Festival’

Brass Solo Trophy – For The Most Promising Competitor Aged 16 Years And Under

Goulds Electrical Trophy – Presented By Goulds Tv And Video

James Hough Trophy

Sedgley Townswomen’s Guild Trophy

Solihull School Saxophony Trophy

Treble Clef Trophy – Presented By Treble Clef Music Shop

VOCAL SOLO AND ENSEMBLE

Alexander Cup – Presented By The Late Madame Tonks

Barrett Trophy 

Berridge Cup – Presented By The Berridge Singers

Brenda Arnold Trophy – Presented By Brenda Arnold

Charles Badham Memorial Trophy

Clarson Trophy 

Dora Manning Cup – Presented By Mrs Manning

Dudley Building Society Cup

Edwill Trophy 

Folk Song Trophy – Presented By Brenda Arnold

Frank Richards Junior Cup – Presented By Clive Richards

Frank Richards Intermediate Cup – Presented By Clive Richards

Frank Richards Senior Cup – Presented By Clive Richards

Frank Richards Trophy – Presented By Clive Richards

Freda Round Cup – Presented By Freda Round

Friends Music Cup – Presented By The Friends Of The Festival

George Saunders Lieder Trophy – Presented By His Pupils And Friends

John Sinfield Memorial Cup – Presented By Mrs Haigh

Junior Folk Cup – Presented By The ‘Friends Of The Festival’

Lynn Andrews Challenge Award For The Most Outstanding Vocalist Aged 18 Years And Under

Madame Tonks Cup – Presented By The Late Madame Tonks

Margaret Fisher Trophy – Presented By Mrs Margaret Fisher

Marjorie Davies Memorial Trophy – Presented By Pamela Davies

Osborne Trophy 

Pamela Davies Vocal Ensemble Trophy – Presented By Pamela Davies

Pheadra Brickwood Trophy – Presented By Mr & Mrs Brickwood

Polymerlatex Junior Music Trophy – Presented By Polymerlatex Ltd

Polymerlatex Music Trophy – Presented By Polymerlatex Ltd

Roland Dean Trophy – Presented By Mrs Marian E. Dean

Sarah Marrison Trophy – Presented By Mr And Mrs D S Marrison

Vincent Knight Trophy

CHOIRS

Barbershop Trophy

Cecil Drew Trophy – Presented By The Late Cecil Drew

Coseley Male Voice Choir Roseville Trophy 

Coseley Male Voice Choir Trophy

Eva Preece Cup – Presented By Mrs E J Bowen

Festival Honours Board – For The Most Promising Choir In Classes 154 – 155

Marguerite Hodson Cup – Presented By The Late Mrs T C V Hodson

Simpson Trophy – Presented By The Late Miss E M Simpson

COMPOSITION

Harry Willetts Memorial Trophy – Presented By Mrs Margaret Mills

Margaret Mills Trophy – Presented By Matthew Mills

Matthew Mills Trophy – Presented By Matthew Mills

OVERALL RECITAL TROPHY

Gwenyth & Basil Poole Memorial Trophy – for the best music recitalist

Attention All Music & Drama Students!

VOCAL / SPEECH CLASSES

A class that spans both music & drama – where speech & vocal performances receive equal adjudication

(For further details, see rule 50 and classes 130 & 138 of the syllabus)